logo

Select Sidearea

Populate the sidearea with useful widgets. It’s simple to add images, categories, latest post, social media icon links, tag clouds, and more.
hello@youremail.com
+1234567890

Veri depolama ve yedekleme

Depolanan verinin güvenli ve doğru şekilde saklanamaması ve yedeklenememesi büyük risk oluşturmaktadır. Önem ve öncelik gerektiren verilerin herhangi bir nedenle zarar görmesi kurumlarda maddi ve itibari kayıplara sebep olmaktadır. Bu sebeple kurumsal depolama ve yedekleme sistemleri üretilmiştir. Müşteri ihtiyaçları doğrultusunda firmamız tarafından veri depolama ve yedekleme çözümlerine yönelik her seviyede danışmanlık, kurulum ve teknik destek hizmetleri sağlanmaktadır. Kurulumda tercih ettiğimiz başlıca sistemler;

IBM, SYNOLOGY, SUN, DELL, HP, QNAP, NETGEAR

Geleneksel depolama üniteleri

Günümüzde verinin korunması ne kadar önemliyse, bu veriye erişimin sürekliliği de o kadar önem taşımaktadır. Geleneksel depolama ünitelerine kısaca aşağıdaki protokoller ile bağlantı sağlanır.

DAS (direct attached storage) / doğrudan bağlı depolama

Depolama üniteleri, sunucuya doğrudan fiber, SAS kablo ile bağlanır. Ucuz ve performanslıdır. Ölçeklenirliği ve yönetimi sınırlıdır.

NAS (network attached storage) / ağ bağlantılı depolama

Depolama üniteleri ağ protokolleri üzerinden istemci ve sunuculara bağlanır. İş hayatında çalışanların en çok kullandığı depolama türüdür. Görece olarak ucuz ve performanslıdır. Ek yetkilendirme özelliklerine sahiptir.

SAN (storage area networks) / depolama alanı ağları

Depolama üniteleri SCSI protokolleri aracılığıyla sunuculara bağlanır. İhtiyaca göre fiber veya bakır kablo üzerinden FC, FCOE, iSCSI protokolleri ile iletişim sağlarlar. Altyapı maliyetleri NAS ve DAS’a göre yüksektir. Gelişmiş performans, ölçeklenirlik ve Yönetim özelliklerine sahiptir.

Nesne tabanlı depolama

Nesne tabanlı depolama geleneksel veri depolama mimarisinin aksine veri bloklarına ilişkili meta verilerin eklendiği, verilerin güvenli ve hızlı bir şekilde saklanıp erişilebildiği yeni nesil bir depolama çözümüdür. E-posta, medikal veri, ses ve görüntü arşivleme alanlarına uygun çözümler nesne tabanlı depolama sistemleri ile sunulabilmektedir.

Yedekleme yazılımları

 

Yedekleme ve arşivleme süreçlerini yönetebilmek, problem durumlarında dosya bazında ya da ortam bazında geri dönüş sağlayabilmek amacıyla yedekleme yazılımları kullanılmaktadır. Büyük kurumların tüm gereksinimlerine çözüm sağlayabilenler olduğu gibi, bireysel kullanıcının basit yedeklemesine de çözüm sağlayabilecek nitelikte çok sayıda uygulama mevcuttur.

 

Veri depolama ve yedekleme sistemi ihtiyaçlarınız için web sitemiz üzerinden teklif alabilirsiniz.