Yangın alarm sistemleri, insanların bulunduğu veya bulunmadığı ortamlarda, kişilerin farkında varamayacakları değişimleri algılamak için kullanılır. İnsan gözünün algılayamayacağı hava ısınmaları, tutuşma sonucu oluşan gazlar, gözle görülmeyen küçük veya hızlı yanıp sönen kıvılcımlar gibi oldukça hassasiyet gerektiren ölçümler yangın alarm sistemleri tarafından takip edilebilir.Yangın alarm sistemleri, yangına sebep olacak etkenleri sezmek dışında, bağlantılı oldukları donanımlara göre çeşitli müdahale girişimlerinde de bulunabilir.Yangın algılama sistemleri ana olarak ikiye ayrılır.

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemi

Konvansiyonel sistemlerde yangın paneline bölge şeklinde tanımlama yapılır.  Böylece yangın durumunda yangın ihbarları bölge olarak bildirilir. Genellikle küçük işletmelerde ve evlerde kullanılan basit sistemlerdir.

Adresli Yangın Algılama Sistemi

Adresli yangın algılama sistemleri, yangının türünü, tam olarak yerini (oda, kat, vs..), hangi dedektörlerden geldiği gibi bilgileri gösteren sistemlerdir. Gelişmiş sistemler olup teknolojiler sürekli ilerlemektedir.Sistem alarm durumunda panele tanıtılmış referans değerlerini kontrol ederek yangın alarmının gerçek olup olmadığına karar verir.Ayrıca dedektörler ısı ve duman değerlerini panele sürekli gönderir. Büyük tesis ve fabrikalarda tercih edilir.

Yangın Alarm Sistemlerinin Kullanım Yerleri

Fabrika ve Endüstriyel Tesisler
Akaryakıt İstasyonları
Sanayi Tesisleri
Liman ve Havalimanları
Kamu Binaları
Eğitim Kurumları
Alışveriş Merkezleri
Hastaneler
Turistik Merkezler
Konutlar ve Siteler
Otoparklar
Özel Konutlar
Villalar
Küçük-Orta-Büyük Ölçekli İşletmeler
Toptan ve Perakende Satış Yapan Firmalar