Yüz Tanıma

Yüz algılama nedir: Yüz algılama yüze ait karakteristik verilerin analizi, database içine kaydedilmesi ve kimlik tanımlaması sırasında gerekli karşılaştırmayı yapıp izin verilip verilmemesine karar verme işlemidir. Artı Teknoloji yüz tanıma sistemi ile yüzde yüze yakın doğrulukla yüz tanıma işlemi yapılmaktadır.

Giriş güvenliğinin önemli olduğu yerlerde kullanılan yüz tanıma sistemi son yıllarda oldukça yaygınlaşmıştır. İnsan yüzünün belli kısımlarını analiz edip yüz tanıma programına gönderen yüz tanıma cihazı ile gerekli izinler verilir. Yüz tanıma sistemini her türlü kamu ve özel kurumları, Firmalar, Fabrikalar, İş Hanları, Ofisler, Depo, Özel Bölümler, Asansörler, Siteler, Plazalar ve Otellerde uygulayabilirsiniz.

Uygulama Alanları

Şirketler
Fabrikalar
Hastaneler
Laboratuvarlar
Eğitim Kurumları
Spor Merkezleri
Üye Takip Sistemleri
Kullanıcı Doğrulama Sistemleri
Öğrenci Yurtları
Dersaneler
Kamu Kurum ve Kuruluşları
Oteller
Mağazalar
Gümrükler vb.

Plaka Tanıma

Her teknolojik sistemde olduğu gibi plaka tanıma sistemi alımı yapmadan önce de göz önünde bulundurulması gereken bazı temel hususlar vardır. Öncelikle plaka tanıma sisteminin kullanılacağı ortamın özelliklerinin iyi bilinmesi gerekir. Ortamın analizi yapıldıktan sonra bu ortama en uygun plaka tanıma sistemine karar verilebilir.

Plaka tanıma sistemlerinin seçimi yapılırken ilk dikkat edilmesi gereken konu; “plaka tanıma sistemleri” ve “plaka tanıması yapabilen kameralar” aynı özellikleri taşımaz. Bu yüzden bu kavramları iyi bilmek, plaka tanıma sistemi seçimi için faydalı olacaktır.

Temel olarak bir plaka tanıma sisteminin amacı, plaka tanıması işlemini farklı koşullar altında gerçekleştirebilmesidir. Örneğin en iyi plaka tanıma sistemi, plaka tanıma işlemini farklı uzaklıklardan, farklı hızda hareket eden araçlardan, farklı aydınlanma seviyesine ait ortamlarda gerçekleştirebiliyor olmalıdır. Ayrıca bu sistemler aynı anda birden fazla plaka tanımlayabilme kapasitesine de sahiptir. Bunlardan farklı olarak, bazı güvenlik kameraları sonradan eklenen yazılım ve donanımlarla “plaka tanımaması yapabilen kamera” biçimine dönüştürülebilmektedir. Fakat bu tip kameralardan çok büyük performanslar beklenmemelidir.

Parmak İzi

Parmak izi okuma sistemi; personel takip, parmak izi le geçiş, yemekhane ve üye takip sistemleri başta olmak üzere birçok kategoride kullanılmakta olup en yaygın kullanım alanı personel parmak izi okuma sistemleridir. Peki, personel parmak izi okuma sistemi nasıl çalışır? Personellerin giriş ve çıkış yaptığı bir duvara yahut turnike sistemi üzerine parmak izi okuma cihazı monte edilir. Personellerin parmak izleri parmak izi okuyucuya tanıtılır.

Personeller daha sonradan tanıtılmış parmak izlerini okuttuklarında parmak izi okuma cihazı, okutulan parmak izlerini hafızasına alır ve istenildiği zaman parmak izi okuma sistemi programına gönderir. Parmak izi okuma sistemi yazılımında hangi personelin saat kaçta girdiği kaçta çıktığı erken çıkan yahut geç kalanların kim olduğu görülebildiği gibi sistem maaşları da hazırlayarak çalışan işçi ve personellere ay sonundaki net ödenecek maaşı hesaplar.

Kartlı Geçiş

Kartlı geçiş kontrol sistemleri; belirlenen bir alana, belirli yetkiler varilmiş kişilerin tanımlanan aralıklarda giriş çıkışını sağlayan sistemlerdir. Kartlı geçiş sistemlerinde kart okuyucular daha önceden tanımlanmış kartların okutulması sonucu kapı kilidine tetik vererek kapıyı açtırabilir, turnikeye kuru kontak vererek geçişi sağlar ve istenirse otopark bariyerlerini de kumanda edebilir. Kartlı geçiş sistemi okuyucuları yaklaşık 5-10 cm mesafeden kartın okuyucuya yaklaştırılması ile mifare (13,56 mhz) yahut proximity (125 khz) kartları okuyabilir.

STRIKE Kartlı geçiş cihazları; iç ortam ve dış ortam (su geçirmez) olarak üretilmiş olup 2 yıl sistem 10 yılda yedek parça garantili olarak Türkiye distribütörü olan firmamız tarafından en uygun fiyat ve ödeme koşulları ile satılmaktadır. Kartlı geçiş sistemlerini; Standalone, offline, panelli ve online olarak dört ayrı sınıfta değerlendirilebilir.

STANDALONE KARTLI GEÇİŞ SİSTEMİ
Bilgisayardan bağımsız olarak çalışan bu sisteme ilk olarak master kart okutulur, akabinde okutulacak tüm kartları tanıt ve bundan sonraki okumalarında geçiş yetkisi verir. Kart okuyucunun tetik süresi istenildiği gibi ayarlanabilir. Tetik olarak kuru kontak verdiği için elektronik kilit, manyetikkilit ve elektrikli kilit karşılıklarını açtırabilir. Kart okutarak giriş çıkış yapılabileceği gibi şifre okutularak da geçiş sağlanabilir. Sabotaj yapılması durumlarında alarm vererek kendini kapatma gibi özelliklere sahip olan standalone kartlı geçiş sistemleri apartman kapılarında göstergeç olarak kullanılabildiği gibi ofis, depo ve tüm oda kapılarında güvenle tercih edilebilir.

OFFLINE KARTLI GEÇİŞ SİSTEMİ
Off-line kart okuyucular bilgisayarın açık olmasına gerek kalmadan okutulan kartları hafızasında saklayabilir. Kartlara geçiş zone ları tanımlanarak hangi kartın hangi günlerde yahut hangi saatlerde kullanılabileceği detaylandırılabilir. Kartlı geçiş kontrol programı aracılığı ile tüm geçiş log ları bilgisayara aktarılarak kart bazında, kapı bazında ve seviye bazında istenilen raporlar alınıp mail yada yazıcı çıktısı olarak belge haline getirilebilir. Kart tanımlamaları önce bir cihaza tanıtılır ve kart numaraları yazılıma çekilir. Akabinde kaç adet kart okuyucu var ise belirlenen kart numaraları geçişin yapılabilmesi için kolay bir şekilde transfer edilebilir. Yeni bir geçiş kontrol kartı oluşturmak yahut silmek yada geçiş yetkisini kaldırmak saniyeler içerisinde yapılır.

Herhangi bir geçiş kontrol paneline ihtiyaç duymazlar, çünkü her bir cihaz ayrı bir panel olarak çalışır. IP tabanlı olan kartlı geçiş terminalleri en yakın network switch e takılarak sisteme dahil edilir. Kartı okutan kişilerin adı soyadı yahut ona kartı okutması esnasında verilecek özel bilgiler renkli ekran aracılığı ile aktarılır.

PANELLİ KARTLI GEÇİŞ SİSTEMİ
4,8 yahut 16 tane kart okuyucu reader ın bağlanabileceği bu sistemde; Wiegand readerlar kullanılır. Wiegand readerlar hafızalarında herhangi bir bilgi tutmazlar, kartı okuduğu anda kart numarasını bağlı olduğu panele ulaştırır. Panel geçiş yetkisinin verilip verilemeyeceğinin kararını verir ve sonuç sinyalini tekrar Wiegand kart okuyucuya gönderir. Wiegand kart okuyucu ise gelen sonuç bilgisine göre kapıyı açtırır yahut açtırmaz.

ONLINE KARTLI GEÇİŞ SİSTEMİ
Online sistemlerde bilgisayarın kullanım esnası da açık kalması gerekmektedir. Geçiş yetkileri, geçiş zaman tanımları ve geçiş adetleri program üzerinden tanımlanır. RS 232/485 ile çalışan kart okuyucular konvektör aracılığı ile bilgisayarın seri portuna bağlanır. Kartı okuyan reader bilgiyi hızlı bir şekilde bilgisayara kurulu olan geçiş kontrol programına iletir. Program, daha önceden tanımlanan bu kart numarasının yetki kontrolünü yapar ve tetik ver yahut verme komutunu tekrar okuyucu gönderir.

Otopark Geçiş

Günümüzde otopark geçiş sistemleri, gelişen bir ihtiyaç halini almıştır. Otoparklara olan ihtiyaç arttıkça, otopark işletmecilerinin daha iyi hizmet vermelerini sağlayacak otomasyon sistemlerini kullanmaları, bu sayede gelirlerini arttırmaları ve güvenli geçiş kontrolü sağlanabilmektedir. Artı Teknoloji, Otopark geçiş sistemleri konusunda ürün çeşitliliği sunarak, 20-30 araçlık en küçük otoparktan binlerce aracın giriş/çıkış yaptığı mekanik otoparklara kadar ihtiyacı karşılayacak çözümler sunmaktadır.

Otopark OGS ve HGS sistemi nasıl çalışır?
Otopark giriş ve çıkışlarına 50 metreye kadar okuma yapabilen UHF Antenler takılır. Geçişine izin verilecek araçlara OGS / HGS sticker kâğıt yahut plastik etiketler verilir. Bu etiketler otopark araç geçiş kontrol programına plaka, araç ruhsat bilgileri, kat maliki bilgileri ve diğer detayları ile birlikte tanımlanır ve geçiş kontrol paneline TCP/IP bağlantısı ile gönderilir.

Artık sistem kullanıma hazır olup, tanımlı etiket ile geçiş yapmak isteyen aracı otopark anteni görür ve otopark bariyerine tetik vererek aracın durmaya gerek kalmadan seri bir şekilde giriş yahut çıkış yapmasını sağlar. Tanımlı OGS HGS etiketine sahip olmayan yabancı yahut misafir araçları geçiş yapamazlar. Bu sistemi kurdurmak için, firmamızı arayarak sizin için en uygun olan sistemin fiyat teklifini isteyebilirsiniz.

Turnike Sistemleri

Personellerin ve diğer insanların teknik veya herhangi bir yerdeki giriş-çıkışlarını kontrol altına almak, güvenlik sağlamak, disiplin ve trafiği yönetmek için kullanılmaktadır. Turnike sistemleri çelikten üretilmektedir oldukça dayanıklı ve paslanmama özelliğine sahiptir. Turnike sistemleri personel devam kontrol sistemi, geçiş kontrol sistemleri ile birlikte kullanılabilir. Biometrik sistemler ile bağdaşabilir ve en üst düzey güvenlik elde edilebilir. Turnike Sistemleri; Tripod turnikeler, Vip turnikeler, Boy turnikeleri, Hızlı geçiş turnikeleri olarak ayrılmaktadır.

Hızlı Geçiş Turnikeleri; Hızlı geçiş gerektiren alanlarda kullanılır ve şık görünüme sahiptir.
Vip Turnikeler; Engelli kişiler veya özel durumlarda kullanılır.
Boy Turnikeleri; Genel olarak stadyum gibi alanlarda kullanılır ve çok sağlam bir yapıya sahiptir.
Tripod Turnikeler; En çok tercih edilen turnikelerden birisidir ve günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. 3 kol özelliğiyle çevirilerek geçiş sağlanır.

Turnike Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?
Giriş-çıkışların düzenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar ve disiplin oluşturur.
Giriş izni olmayan kişilerin girmesini engellemek, güvenliği artırmak.
Yoğun ve karmaşık bir alanda trafiği sağlamak.
Personel devam kontrol sistemi, geçiş kontrol sistemi gibi birçok sisteme adapte edilerek kontrol sağlar ve raporlama sunar.
Paslanmaz ve çelikten oluşan yapısıyla dayanıklıdır ve şık bir görünüş sağlar.
Hızlı ve herkesin kullanabileceği türden bir sistemdir.

Turnike Sistemleri Kullanım Alanları
İşyerleri, Fabrikalar, Plazalar
Karakol, Hastane,
Yemekhane, Yatakhane, Yurt, Lojman
Wc, Otel, Alışveriş Merkezleri,
Vapur, Havaalanı, Liman, Tren,
Stadyumlar, Gişeler