Hırsız alarm sistemleri ev ve işyerlerinde giriş noktalarında (kapı, pencere vb.) bulunan algılayıcılar  vasıtasıyla algılanan hareketin panele alarm olarak iletilmesi ve sesli uyarı vermesi prensibine dayanır.

Manyetik kontaklar ile kapı ve pencerelerin açık/kapalı bilgisi, PIR dedektörler ile ortamda meydana gelen hareketler, cam kırılma dedektörleri ile cam kırıldı bilgisi panele iletilir.

Hırsız alarm sistemlerine gaz algılama, su basma, duman dedektörleri de bağlanarak gaz sızıntısı, su baskınları, yangın algılama gibi fonksiyonlar da kullanılabilir. Acil durumlarda panik butonu vasıtasıyla direkt olarak ambulans yada itfaiye yönlendirmesi sağlanabilir.

Sistem algılama yaptığında dahili ve harici sirenler vasıtasıyla sesli uyarı verebilir. Aynı anda önceden belirlenen acil durumlarda ulaşılacak kişiler sistem tarafından otomatik olarak aranabilir yada SMS gönderilebilir. Sistem CCTV ile entegre çalışarak oluşan alarmın video görüntüsünü cep telefonuna yada e-posta adresine gönderebilir. Bu özellik, bir kapının yada pencerenin açılması, ortamda duman algılanması vb. durumlarda alarmın gerçek olup olmadığının teyit edilmesi bakımından önemlidir.

Alarm sistemleri kablolu yada kablosuz olarak projelendirilebilir. Sistem telefon hattı üzerinden haberleşebileceği gibi, GSM modülü ile 3G üzerinden yada direkt internet hattı üzerinden de haberleşebilir.